باید ها و نباید ها

 چهارده روش برای بهبود زبان برای افرادی که شریک ندارند.

 

یک_انگلیسی فکر کنید.

بعضی وقتها مسئله صحبت به یک زبان جدید فقط خود زبان نیست، بلکه شیوه تفکرتون نسبت به اون زبانه. اگر به زبان فارسی فکر کنید و بعد سعی کنید صحبت کنید اون وقت همیشه باید ترجمه کنید. ترجمه کار آسانی نیست.

راه حل در اینجا انگلیسی فکر کردنه.

شما می‌تونید این کار رو هر جایی و هر زمانی انجام بدید. سعی کنید وقتی که در حال فکر کردن به روزتون هستید یا زمانیکه دارید تلاش می‌کنید تا تصمیم بگیرید چه غذایی سفارش بدید، از زبان انگلیسی استفاده کنید. حتی سعی کنید برای جستجوی کلمات از دیکشنری انگلیسی به انگلیسی استفاده کنید. اون وقت شما هرگز مجبور به استفاده از زبان مادری تون و ترجمه‌ی کلمات نمیشید و متوجه میشین زمانیکه به انگلیسی فکر می‌کنین، صحبت به زبان انگلیسی براتون آسان‌تر میشه.

دو_صحبت کردن با خودتون

هر زمانی که خونه هستید (یا به تنهایی جای دیگه ای به غیر از خونه)، می‌تونید انگلیسی‌ رو با فرد مورد علاقه‌تان تمرین کنید:

خودتون

اگر هم الان به زبان انگلیسی فکر می‌کنید، سعی کنید افکارتون رو با صدای بلند بگید. همچنین با صدای بلند اونها رو بخونید. حتی اگر کسی رو برای اصلاح اشتباهاتتون نداشته باشید، صحبت کردن با صدای بلند به شما کمک می‌کنه تا راحت‌تر به زبان انگلیسی صحبت کنید.

سه_ استفاده از آینه

هر زمان که می‌تونید، چند دقیقه از روزتون رو مقابل آینه بایستید و صحبت کنید. یک موضوع انتخاب کنید، تایم موبایل تون رو روی ۲ یا ۳ دقیقه تنظیم کنید و فقط صحبت کنید.

نکته‌ این تمرین اینه که در حالیکه در حال صحبت هستید، دهان، چهره و حرکات بدنی خود تون رو تماشا می‌کنید. این باعث می‌شه احساس کنید در حال صحبت با کسی هستید، در حالیکه می‌تونید وانمود کنید در حال بحث با یکی از همکلاسی هاتون هستید.

به مدت ۲ یا ۳ دقیقه کامل صحبت کنید. متوقف نشید! اگر توی کلمه‌ای که نمی‌دونید گیر کردید؛ سعی کنید جمله تون رو به روشی متفاوت بیان کنید.

چهار_روی روان گفتارتون تمرکز کنید، نه گرامر.

زمانی که به زبان انگلیسی صحبت می‌کنید، اغلب چند بار متوقف میشید؟

توقف زیاد، اعتماد به نفس صداتون رو کم می‌کنه و راحتی که درخور شماست رو پایین میاره. سعی کنیدجلوی آینه تمرین کنید اما برای صحبت کردن بدون توقف و یا لکنت، خودتون رو به چالش بکشید .

ممکنه بگید اون وقت جملات تون از لحاظ گرامری کامل نخواهند بود، که درست هم هست! در مراحل اول بیشتر بر روان صحبت کردن تمرکز کنید نه قوانین گرامری..

پنج_از کلمات سخت استفاده کنید.

این کلمات سلسله الفاظی هستند که برای گفتن سریع، سخت هستند. مثلا: به جمله زیر دقت کنید:

The thirty-three thieves thought that they thrilled the throne throughout Thursday

سعی کنید این رو چند بار بگید! البته کار آسانی نیست.

بازی با کلماتی مشابه این به شما کمک میکنه جای مناسبی برای دهان و زبانتان پیدا کنید، و حتی می تونه به تلفظ تون هم کمک کنه.

شش_گوش بدید و تکرار کنید.

برنامه های تلویزیونی رو به زبان انگلیسی نگاه می‌کنید؟ از اونها برای بهبود، راحتی و روانی گفتارتان استفاده کنید. بخشی کوتاه از یک نمایش رو انتخاب کنید و خط به خط تکرار کنید. برای تطابق تن صدا، سرعت و حتی لهجه تلاش کنید. اگر چند کلمه رو از دست دادید مهم نیست، مهم ادامه صحبته. سعی کنید درست مثل زبان مادری فیلم، صدا در بیارید.این کار گوش دادن و تکرار کردن رو حتی ساده تر می‌کنه. فقط زمانیکه می‌خواهید برای خودتون چالشی ایجاد کنید، زیرنویس‌ها رو قطع کنید!

هفت_به استرس صداها توجه کنید.

انگلیسی ‌ها از استرس (تاکید) در کلمات و جملات استفاده می­کنند. به عبارتی شما با گذاشتن استرس یا تاکید روی کلمات به جملات معنای متفاوتی می­دهید.

گوش کنید زمانیکه اونها به زبان مادری صحبت می‌کنند تاکید رو در کجا به کار می برند. سعی کنید مشابه با همون شیوه تکرار کنید.

این نه تنها به شما کمک خواهد کرد به خوبی صحبت کنید، حتی سوء تفاهم (یا اشتباه فهمیدن) های احتمالی رو کاهش میده. گاهی اوقات قرار دادن تکیه روی بخش یا هجا اشتباه، کاملا کلمه رو تغییر می ده. در شنیدن تفاوت‌ها رو یاد بگیرید !

 

هشت_آواز خواندن به همراه آهنگ­های انگلیسی

آواز خواندن همراه با آهنگ های انگلیسی مورد علاقه تون به شما کمک میکنه مسلط تر بشید. وقتی که می‌تونید با مثلا مایکل جکسون یا خواننده دلخواه تون همزمان بخونید عالیه..

رپ! رپ یکی از راه های بسیار مناسب برای تمرین زبان انگلیسیه چرا که اغلب کلمات مثل جملات مرتب بیان می شوند. با این حال، رپرها از یک ریتم قوی تر و سرعت استفاده می­کنند. ممکنه احساس کنید بعضی کلمات بیان نمی شوند، اما اگر می‌تونید با رپر تمرینتون رو ادامه بدید تا زمانیکه نحوه بیان تون روان بشه!

 

نه_شکل های کلمات رو با کلمات جدید یاد بگیرید.

می تونید از طریق یادگیری اشکال مختلف از کلماتی که یاد می­گیرید، راحت تر صحبت کنید. وقتی که در حال یادگیری واژگان جدید هستید، باید این کار رو انجام بدین. مثلا ، وقتی کلمه write (نوشتن) رو یاد گرفتید، باید اشکال دیگه ی اون مثل wrote و written رو هم یاد بگیرید. آگاهی از روش صحیح استفاده از یک کلمه در هر نوع جمله ای، مهمه. این دانش  زمانیکه در حال مکالمه هستید به شما کمک میکنه. مجبور نخواهید بود مکالمه تان رو متوقف کنید و به کلمات متفاوت فکر کنید. وقتی صحبت می­کنید دقیقا می دونید به چه کلمه ای نیاز دارید.

 

ده_یادگیری عبارات، نه کلمات

یک ایده بهتر، یادگیری عبارات کلمه است، نه فقط کلمات. ممکنه استفاده صحیح از دستور زبان و واژگان را بدونید، اما هنوز قادر به بکارگیری عبارات نباشید. عبارات و اصطلاحات برای طبیعی نشان دادن صدای شما هنگام صحبت کردن مفید هستند.

 

یازده_مرسوم ترین گفته هاتون رو بدونید

برخی مواقع هم توجه کنید که توی زبان مادری تون چطور صحبت می کنید. چه کلمات و عباراتی رو اغلب استفاده می­کنید؟ باد بگیرید که چطور از کلمات و عبارات مورد استفاده خودتون، به زبان انگلیسی صحبت کنید. دونستن اونها در زبان انگلیسی به شما کمک میکنه مکالمه به زبان انگلیسی رو بخوبی زبان مادری خودتون انجام بدید.

 

دوازده_برای موقعیت های خاص آماده بشید

آیا زبان انگلیسی رو به دلیل خاصی یاد می­گیرید؟ مثلا آیا در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید تا بتونید شغلی توی یک شرکت انگلیسی زبان بدست بیارید؟ در این مورد، تمرین زبان انگلیس طوری خواهد بود که به شما در مصاحبه کمک کنه. آیا در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید تا بتونید دوستانی در آمریکا داشته باشید؟ پس شما به انگلیسی متفاوتی نیاز دارید. قبل از اینکه به مکانی برید که در اون باید به زبان انگلیسی صحبت کنید، می‌توانید حرف هاتون رو از قبل تمرین کنید. اگر در حال آماده شدن برای رفتن به یک رستوران هستید، مکالمه‌ای که ممکنه در رستوران پیش بیاد رو شبیه ‌سازی کنید. به سوالاتی که ممکنه پیش خدمت از شما بپرسه پاسخ بدید. تلاش کنید در مورد غذا و منو صحبت کنید.

اگر آماده بشید، احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت!

 

سیزده_آرامش!

می تونید بهترین یاور و یا بدترین دشمن خود هنگام یادگیری برای صحبت باشید! کار سختیه، اما باید سعی کنید وقتیکه صحبت می­کنید نگران صداتون نباشید. فقط آرام باشید!

اگر فکرتون مشغوله و یا تمرکز ندارید کافیه پیش از شروع نفس عمیق بکشید. اگر مجبورید آروم تر صحبت کنید کمی مکث کنید و در مورد جمله بعدی تون کمی فکر کنید. هر کاری که لازمه رو انجام بدین تا بتونید به راحتی به زبان انگلیسی صحبت کنید.

 

چهارده_داستانی از زبان خودتون رو به زبان انگلیسی بگید.

در اینجا یک راه سرگرم کننده وجود داره تا مطمئن بشید چقدر به خوبی انگلیسی صحبت می کنید:

یک داستانی که واقعا به خوبی می دونید رو انتخاب کنید و به زبان انگلیسی بگید. به یاد داشته باشید باید انگلیسی فکر کنید. بر روان بودن گفتارتان تمرکز کنید به جای درستی کلمات…درسته در مقالات قبلی گفتم که درست صحبت کردن مهمه ولی سعی کنید از بحث روان صحبت کردن غافل نشید….هر جمله رو با صدای بلند به خودتان بگید. اعتماد به نفس تون رو حفظ کنید و بر روانی گفتار خودتون مسلط باشید. صحبت کردن با خودتون حتی از جهاتی آسونه.

 

 

Share Now

آرش نصرا...نژاد

آرش نصرا...نژاد..مدرس و مترجم زبان انگلیسی..با بیش از ده سال سابقه تدریس و ترجمه

پست های ارسالی توسط آرش نصرا...نژاد

Related Post

ارسال پاسخ به ما