تسلیم نشو

چرا حین یادگیری زود تسلیم می شیم؟این مقاله طبق تجربیات شخصی و البته برای زبان آموزان و افرادیه که روش هایی رو در گذشته دنبال کردند اما پشیمون شدند، نتیجه نگرفتند، دلسرد شدند و سرانجام تسلیم شدند..

سعی کنید توی تمامی مراحل زندگی تسلیم نشدن رو بکار بگیرید. در این بخش به موانعی که باعث میشند زود تسلیم بشیم و البته راه حل های موجود می پردازیم. 

یک سری موانع هستند که در عدم پیشرفت تون نقش اساسی دارند:

·        حرف و حدیث دیگران

·        عدم تعهد به کامل کردن کتاب

·        نبود علاقه و انگیزه

·        نداشتن اراده

·        نا امیدی

·        تصمیم های آنی و یکدفعه ای

·        عادت های غلط

·        کنجکاو نبودن

·        کم صبر بودن

·        کمبود زمان

حرف و حدیث دیگران

ما آدمها هر وقت کاری رو شروع می کنیم ممکنه زمان استارت، یا وسط راه با یک سری موانع روبرو بشیم. این موانع هرچیزی میتونه باشند.حتی دوستان صمیمی مون.. مثلا به دوست تون میگید میخواهید زبان یاد بگیرید اما دوست تون می گه نمیتونی.. و همونجاست که شما نا امید میشید…

راه حل اینه که هدف تون رو با کسی درمیان نگذارید و اون رو مخفی نگه دارید.

یا دارید فلان روش رو بکار میگیرید، یکی از راه میرسه و میگه روش شما مسخره ست، روش تو عوض کن

تا میخواهید پیشرفت کنید روش تون رو عوض می کنید و سر آخر به هیچ جا نمیرسید..

خیلی ساده ست، راه حل اینه که به حرف دوست تون اعتنا نکنید و راه خودتون رو در پیش بگیرید.

تجربه ی شخصی: خودم وقتی خواستم زبان فرانسه رو یاد بگیرم همه می گفتند باید کلاس بری و خودت به تنهایی نمیتونی..اما من به حرف شون گوش نکردم و علی رغم سخت بودنش با تلاش تقریبا به نتیجه دلخواهم رسیدم.

عدم تعهد

وقتی کاری رو شروع می کنیم، باید خودمون رو متعهد کنیم..همینطوری یاد گرفتن فایده ای نداره..مثلا به خودمون قول بدیم من تا فلان تاریخ باید تا فلان صفحه از کتاب مکالمه رو یاد بگیرم. نداشتن تعهد باعث میشه به نتیجه نرسیم.

یک برنامه ریزی ساده و البته هدفمند و منظم میتونه این مشکل رو حل کنه..الان همه درگیرند و کمبود وقت فقط مشکل شما نیست. مشکل خیلی هاست..افرادی برد می کنند که از زمان شون به بهترین نحو استفاده کنند. زمان تون رو مدیریت کنید.

وقتی برنامه ای نداریم، قطعا تعهدی هم نداریم. نداشتن تعهد تا حدودی به نداشتن علاقه مرتبطه. این یعنی وقتی با مانعی مواجه میشیم دلایل کافی و قوی برای پافشاری به رسیدن به آرزومون نداریم.

نبود علاقه و انگیزه

اگر علاقه ای به زبان ندارید و از روی اجبار دارید یاد می گیرید بهتون حق میدم. علت نفرت شما از زبان قطعا به زمان کودکی برمیگرده چون احتمالا یا روش آموزشی غلط بوده یا مدرس زبان تون شما رو کتک میزده و مهم تراینکه کتابهای راهنمایی و دبیرستان هیچ محتوای مفیدی نداشتند…همه اینها درست..اما اینها مربوط به گذشته ست.. اگر این بار با روش درست جلو برید قطعا می تونید نتیجه بگیرید.

قبل از یادگیری باید هدف تون رو مشخص کنید. برای همینه که با کوچکترین مانع حسی برای از میان برداشتنش ندارید.

راه حل: برای بدست آوردن انگیزه بخش چرا زبان انگلیسی رو بخونید.

نداشتن اراده

یکی دیگه از دلایل نتیجه نگرفتن نداشتن اراده ست.

اراده اصلا یعنی چی؟ یعنی اگر زمانی زبان رو شروع کردید و حین راه با مشکلی مواجه شدید از یادگیری غافل نشید و تمرین رو کنار نگذارید. این مشکل میتونه هر چیزی باشه.. ممکنه از دست دادن عزیزی باشه و توی روحیه تون تاثیر منفی به جا بذاره.. می تونه شکستن پاهاتون باشه و شما رو از به کلاس رفتن عقب بیاندازه و کلی موانع و مشکلات دیگه.. حالا اگر توی شرایط بالا زبان آموزی به زبان خوندن ادامه بده و تسلیم نشه یعنی زبان آموز با اراده ایه..

پس اگر با همچین موانعی مواجه شدید، شونه خالی نکنید و ادامه بدید..

نا امیدی

چرا اینقدر زود نا امید می شید؟

خیلی ها زود از توانایی خودشون نا امید میشند.. علتش اینه که کم صبرند.. دو ماه وقت میذراند و انتظار دارند یک دفعه معجزه ای به وجود بیاد.. وقتی بعد از دو ماه نتیجه نمی گیرند دلسرد میشند و کلاس و کتابو کلا فراموش می کنند. این نوع رفتار ها اصلا فایده ای نداره.

توانایی تون رو دست کم نگیرید. هر کسی توانایی یادگیری زبان دوم رو داره.. اگر کسی تلاش کرده و نتیجه نگرفته مطمئن باشید روش اشتباه رو دنبال کرده.

تا زمانیکه خودتون رو باور نداشته باشید، احتمالا به هیچ هدفی توی زندگی تون نمی رسید. معمولا زمانیکه مانعی سر راه تون قرار می گیره اگر خودتون و توانایی تون رو باور نداشته باشید با مشکل مواجه میشید. توی همچین شرایطی وقتی با شرایط سخت مواجه میشید اراده تون برای پافشاری و حل مشکلات به اندازه کافی قوی نیست. افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، هیچ وقت تسلیم نمیشند و آخر سر خودشون گلیم شون رو از آب بیرون می کشند.

تصمیم های آنی و یکدفعه ای

شاید براتون پیش اومده باشه که به خاطر تصمیمات آنی و عجله ای موفقیت تون برای رسیدن به هدف تخریب شده باشه. متاسفانه اکثر آدمها این روزها دنبال دسترسی هر چه سریع تر به پول و موفقیت هستند اما غافل هستند که همه اینها به زمان نیاز داره و زبان هم مستثنی نیست. مثلا اگر برای یادگیری زبان تحت فشار باشیم ممکنه سریع بریم چند تا کتاب قطور بخریم با این امید که سریع نتیجه بگیریم که کاملا بی فایده است.

یادگیری زبان نیازمند صرف زمان و وقت مناسب و التبه یک روش کاملا اصولیه. از اونجاییکه خیلی ها می خواهند یک شبه ره صد ساله رو طی کنند تصمیمات عجولانه شون باعث انتخاب مسیر های اشتباه میشه.

عادت های غلط

عادت های غلط میتونه به تصمیمات و کارهای ما آسیب بزنه و بر عکس عادات خوب باعث پیشرفت مون میشه. مثلا توی بخش یادگیری لغت همه عادت کردیم لغت رو تک تک حفظ کنیم که در عمل هیچ نتیجه ای نداره. برای روش یادگیری لغت بخش حفظ لغت سایت رو بخونید.

کنجکاوی کنید

زیادی کنجکاو باشید، افرادی که زیاد توی یادگیری زبان کنجکاو هستند شانس موفقیت شون نسبت به افرادی که کنجکاو نیستند خیلی بیشتره. حس کنجکاوی این افراد باعث میشه راه حل های جدیدی براشون به وجود بیاد. کنجکاوی و تلاش برای کشف مطالب جدیدتر در پیشرفت تون تاثیر به سزایی داره.

فاکتور صبر

اگر هرگز تسلیم نمیشید و صبور هستید بهتون تبریک میگم. فراموش نکنید برای رسیدن به هر هدف بزرگ، باید صبور بود. بدست آوردن مهارت، ابزار، و منابعی که باعث رسیدن به هدف بشه نیازمند زمان زیادیه. برای رسیدن به این نوع ویژگی بایستی به مدت زمان طولانی که به رسیدن به هدف مون نیاز داریم عادت کنیم. خیلی ها متاسفانه کم طاقت هستند و دوست دارند سریع به هدف برسند. متاسفانه صبور بودن برای خیلی ها سخته چون عادت کردیم زودتر به خواسته هامون برسیم. ولی لذت واقعی با تلاش مستمر بدست میاد نه یک شبه.

 برای رسیدن به هدف تون در زبان همیشه جمله تسلیم نشو یادتون باشه تا از چالش های سخت عبور کنید.

با یک هدف کوچیک شروع کنید. می تونید وارد کانال ما در تلگرام بشید و از همون جا درس های مکالمه رو یاد بگیرید. این تایم میتونه روزی ۲۰ دقیقه باشه.. به بخش مکالمه برید و درس ها رو یاد بگیرید. در ادامه هدف های سخت تری رو برای خودتون انتخاب کنید. در بخش های مختلف این سایت روش یادگیری مهارت های مختلف آورده شده.

کمبود زمان

مانع بعدی اینه که اغلب از کمبود زمان شکایت می کنند. با یک برنامه ریزی ساده مشکل کمبود زمان رو حل کنید.

حس نا امیدی و چرا های بی خودی شما رو از هدف دور می کنه. اینقدر با خودتون نگید چرا نمی تونم چرا نمیشه و چراااا…..
اینها برای روحیه تون فوق العاده مخربه.. پس افکار بد رو از سر تون بیرن کنید.

Share Now

آرش نصرا...نژاد

آرش نصرا...نژاد..مدرس و مترجم زبان انگلیسی..با بیش از ده سال سابقه تدریس و ترجمه

پست های ارسالی توسط آرش نصرا...نژاد

Related Post

ارسال پاسخ به ما