روش آموزش به کودکان

والدین گرامی: توصیه می کنم قبل از مطالعه این قسمت به بخش آموزش به کودکان سایت مراجعه کنید.

 

روش های آموزش به کودکان

  • کارتون
  • کتاب داستان
  • فلش کارت
  • بازی
  • موسیقی

اگر فرزند تون رو به کلاس زبان فرستادید، چرا خودتون به کلاس زبان نمیرید؟

یادگیری زبان انگلیسی توی منزل و در کنار فرزند تون روش خوبیه که وقت تون رو با فرزندتون بگذرونید و نگرش خوب و مثبتی رو در یادگیری بوجود بیارید. صبور باشید_اگر فرزندتون مدام اشتباه میکنه یا نمی تونه سریع شروع به صحبت کنه، نگران نباشید. تولید زبان معمولا بعد از یک دوره ی طولانی گوش کردن و فکر کردن شروع میشه. کودکانی که یکدفعه در معرض چندین زبان مختلف قرار می گیرند کمی به زمان بیشتری نیاز دارند تا همه اطلاعات را جای خودش قرار بدهند. نگران نباشید بچه های دو زبانه بزودی بدون هیچ کمکی خودشون رو می رسونند و اینکه در آینده توانایی صحبت به بیش از یک زبان  به تقویت حافظه شن هم کمک می کنه.

کارتون:

کارتون های انگلیسی زبان یکی از راه حل های بسیار مفید هستند. از اونجاییکه کودکان علاقه زیادی به کارتون دارند والدین می تونند از این طریق، علاقه رو در کودک شون ایجادکنند.

اگر تونستید توجه کودک تون رو جلب کنید، هر کارتون باید در طول هفته به دفعات تکرار بشه تا ملکه ذهن کودک بشه.مرور(تکرار) دریادگیری زبان یکی از گام های بسیار مهمه و بدون اون یادگیری بی فایده است.

کتاب داستان:

این روزها پیدا کردن کتاب داستان به زبان انگلیسی آسونه. همه ما قصه ها و کتاب داستان های دوران کودکی مون رو بخاطر میاریم. بعضی موارد هنوز هم عبارت های خاصی از کتاب ها و قصه هایی که سال هاست نشنیدیم رو یادمون میاد. پس کتاب داستان منبع فوق العاده ایه که باید ازش استفاده کرد.

خواندن کتاب هایی که عکس دارند برای گسترش زبان روشی فوق العاده ست. چون هر صفحه سر نخ هایی رو در اختیار کودک قرار میده. زبان قصه ها ساده ست و مدام تکرار میشه. این کتاب ها بچه ها رو تشویق می کنند تا درباره ی شخصیت و داستان سوال مطرح کنند.

میشه از کتاب داستان های “آموزش زبان” مخصوص کودکان استفاده کرد که توش هر واژه ای به صورت تصویری توضیح داده شده.

در این روش، والدین نقش مهمی ایفا می کنند. اونها باید با صبر زیاد مطالب رو با تصاویر موجود در کتاب برای فرزنداشون بخونند و ازاونجاییکه تصاویر کتاب زیبا و جذاب هستند، می توانند علاقه رو به تدریج در اونها بوجود بیارند.درصورتیکه کودک قادر به صحبت باشه بعد از چندین بارخواندن کتاب، والدین می توانند ازاونها بخواهند تا مطالب رو تکرارکنند و مهمتر اینکه در فواصل هفته و هر چند وقت مطالب قبلی باید مرور شوند.

(والدین: فراموش نکنید در مرحله اول باید سی دی مربوطه رو خوب یاد بگیرید و بعدش با لهجه صحیح مطالب کتاب رو با صبر و حوصله برای بچه ها بخونید. )

کودکان کم سن تر عاشق کتاب های رنگی و تصاویر جذاب هستند. با هم به عکس ها نگاه کنید و با اشاره به عکس ها اونها رو بلند برای کودک بخوانید. بعدش می تونید از بچه تون بخواهید

مثلا: گربه کجاست؟….بعدش تشویق شون کنید کلمات رو بگویند و ازشون بپرسید اون چیه؟…

گوش کردن به کتاب داستان کودک رو وادار می کنه به صداها و ریتم های انگلیسی عادت کنند. داستان های انیمیشن راه های عالی برای بچه ها هستند تا مهارت های شنیداری و خواندن شون رو تقویت کنند.

فلش کارت:

خیلی مهمه که یادگیری دیداری رو در زبان تقویت کنیم چون سهم زیادی از یادگیرندگان از این هوش بهره مند هستند. فلش کارت ها می تونند روشن و رنگی باشند و از لحاظ بصری تاثیر زیادی روی کودکان بذارند. این کارت ها به سادگی نوشتار کلمات رو نشان می دهند. فلش کارتها منابع دستی خیلی مناسبی هستند که در هر مرحله از یادگیری مفید هستند.میشه به سادگی لغات رو نشون داد و تمرین کرد.

فلش کارت ها روشی عالی برای تدریس و مرور دامنه لغات هستند و بازی های زیادی وجود داره که می تونید با فلش بهشون یاد بدهید.

بازی:

یادتون نره بچه ها هر چیزی که دور و برشان باشه به طور طبیعی و بدون دخالت بزرگترها یاد می گیرند. اونها این کارو با آزمون و خطا و از طریق بازی انجام می دهند.برای یادگیری بهتر سعی کنید کاری کنید به زبان انگلیسی بازی کنند.وقتی بچه ها سرگرم می شوند بطور طبیعی یاد می گیرند.

موسیقی:

موسیقی یکی از راه های عالی برای یادگیری لغات و بهبود تلفظه. موسیقی اگر با حرکت و رقص همراه باشه برای بچه ها فوق العاده ست. اگر حتی اهنگو حفظ هم نباشند و نتونند با آهنگ همراهی کنند می تونند فقط گوش کنند..

مطالب مهم

کلمات جدید رو طوری براشون ادا کنید که بتونند صداها رو بطور جداگانه بشنوند. مثلا اگر میخواهید کلمه ی bat رو بهشون یاد بدید دنبال کلماتی باشید که حرف اولش با b شروع میشه. کلمات ساده سه حرفی رو پیدا کنید.بعد حرف اول یا آخرشو تغییر بدید. تا Bat تبدیل بشه به mat یا cat.

با استفاده از خمیر بازی حروف بسازید و صداهاشو تمرین کنید تا قبل از یادگیری نوشتن بتوانند شکل حروف رو تشخیص بدهند.

امیدوارم با مطالب بالا بخشی از ابهامات راجع به تدریس به کودکان مشخص شده باشه.

Share Now

آرش نصرا...نژاد

آرش نصرا...نژاد..مدرس و مترجم زبان انگلیسی..با بیش از ده سال سابقه تدریس و ترجمه

پست های ارسالی توسط آرش نصرا...نژاد

Related Post

ارسال پاسخ به ما