لهجه

مقدمه

تلفظ درست بخش مهمی از یادگیری هر زبانه. روش صحبت شما می تونه در درک طرف مقابل تون تاثیر بگذاره. نکته جالب درباره لهجه اینه که فقط بحث علم و دانش نیست، بلکه مهارت فیزیکیه که باید بطور منظم تمرین کنید.

به صدای خودتون گوش کنید.

اغلب سخته که متوجه اشتباهات تلفظی تون حین صحبت بشید، چون  تمرکزتون در برقراری ارتباطه نه روی صدایی که تولید می کنید. اگر نمیتونید مشکلات تلفظ خودتون رو تشخیص بدید سعی کنید سخنرانی تون رو با گوشی ضبط کنید و جاهای خاصی که نیاز به بهبود داره رو یادداشت کنید.

آروم (شمرده) صحبت کنید.

بسیاری از زبان آموزان انگلیسی فکر می کنند باید تند صحبت کنند. این اشتباهه. صحبت کردن بیش از حد سریع عواطف بد رو تشدید می کنه و باعث می شه گوینده مضطرب و بی حوصله بنظر بیاد.

شمرده صحبت کردن به شما فرصت میده تا درست نفس بکشید و در مورد چیزی که می خواهید بعدا بگویید فکر کنید. ازاونجایی که شمرده صحبت کردن به شما زمان بیشتری برای صحبت کردن میده، احساس آرامش بیشتری خواهید داشت.

مهارت فیزیکی داشته باشید.

تلفظ یک مهارت فیزیکیه. به زبان تان راه های جدید برای حرکت و استفاده از عضلات مختلف رو آموزش بدید. هر روز روی صداهای سخت تمرکز کنید. با تلفظ ‘th’ مشکل دارید؟ زبان تون رو بین دندان هاتون قرار دهید (گاز نگیرید) و سریع اون رو عقب بکشید.

خودتون رو تماشا کنید.

مقابل آینه بایستید و وقتی آواهای خاصی رو تمرین می کنید شکل زبان و لب و دهانتون رو تماشا کنید.

نوع تلفظی که توی یک ویدیوی انگلیسی زبان ها می بینید رو با تلفظ خودتون مقایسه کنید و ببینید مثل خودشون تلفظ می کنید یا نه.

از کارشناسان تقلید کنید.

هیچ جایگزینی برای یادگیری تلفظ از متخصصان زبان مادری وجود نداره. پس گوش کنید_گوش دادن به برنامه های رادیویی انگلیسی و تماشای تلویزیون و فیلم ها به زبان انگلیسی.

چیزی که می شنوید رو تقلید کنید – حتی اگر مطمئن نیستید اونها چه می گویند.

آواز بخونید.

کلمات رو در ترانه های محبوب انگلیسی یاد بگیرید و آواز بخونید. آواز به شما کمک می کنه آروم بشید. فقط کلمات رو پیدا کنید و به ریتم و لحن تون کمک کنید. می تونید روی ایجاد تلفظ و صدای عالی تمرکز کنید.

هرکدوم از این بخش ها رو امتحان کنید و دفعه بعد که فرصتی داشتید امتحان کنید و ببینید کدوم براتون مناسبه. به یاد داشته باشید، هیچ کدوم از اونها ثابت شده نیستند، اما همه شون به شما کمک می کنند تا به اهداف تون به عنوان بخشی از تمرین منظم برسید.

با خودتان انگلیسی تمرین کنید.

مشکلات تلفظ همچنان ادامه داره، چون می ترسیم چیزی رو اشتباه انجام دهیم. مثلا یک سناریو بسازید_برای اولین بار کسی رو در یک رستوران ملاقات می کنید، در یک رستوران سفارش بدید، راجع به دستور پخت بپرسید – سپس گفتگو رو با خودتون انجام  بدید. خجالت نکشید.

یک دوست زبانی پیدا کنید.

بازخورد از بیرون بسیار مهمه. دوستی رو پیدا کنید که به بهبود زبان انگلیسیش علاقه منده. تبادل پیام های ضبط شده رو امتحان کنید تا بتونید به تلفظ همدیگه گوش بدید.

توجه به لحن و استرس واژه ها

تلفظ خوب مهم تر از تسلط بر صداتونه. لحن و استرس بعضی صداها در کلمات و برخی از کلمات دیگه در جملات بلندتر یا واضح تر از کلمات دیگه ست. خواندن اشعار، سخنرانی ها و آهنگ ها با صدای بلند و تمرکز روی لحن و استرس واژگان بهتون کمک می کند.

لهجه چیست؟

لهجه به زبان ساده از سه بخش تشکیل شده:

  • آهنگ صدا
  • ارتباطات لغوی
  • تلفظ

 آیا یک زبان آموز توانایی یادگیری یک لهجه جدید رو داره ؟

خیلی ها احساس می کنند بعد از یک دوره سنی خاص، یادگیری لهجه جدید ممکن نیست.

یک نوازنده موسیقی کلاسیک می تونه جاز بزنه؟ اگر تمرین کنه البته که می تونه. اینکه چطور یادگیری به بهترین سطح برسه به میزان علاقه و تمرین زبان آموز بستگی داره.

نکته مهمی که باید بخاطر داشته باشید اینه که برای رساندن منظورتون میتونید از لهجه کمک بگیرید. استرس در لغات منظور شما رو ازطریق تُن صدا و احساسات تون به شنونده منتقل می کنه.

استرس به معنای ساده یعنی فشار؛ بلند ادا کردن یک یا چند کلمه در جمله. شکل استرس ( ‘ ) که معمولا در بالای لغات قرارداره توی دیکشنری ها روی هر لغتی قابل مشاهده ست.

مثلا کلمه ی زیر رو درنظر بگیرید:

Conver`sation

استرس در این لغت روی حرف s قرارداره.

با یادگیری اصل استرس کلماتو با استرس درست ادا می کنید چون حدس زدن محل استرس بدون مراجعه به دیکشنری کمی سخته…

آهنگ صدا Intonation

اینتونیشین به تعبیری ساده به آهنگ صدا مون گفته میشه و نشون میده که حین صحبت چطوری صدامون تُن خیزان یا افتان داره…اگر از اینتونیشن (آهنگ صدا) استفاده نکنیم لحن مون کاملا خشک و بی معنا میشه و شنونده ( مخصوصا شنونده ای که زبان مادریش انگلیسی باشه) نمی تونه اونطور که باید متوجه منظورمون بشه.

 

لهجه آمریکائی

لهجه ایه که افراد در اون روان صحبت می کنند و کمتر از لب و دهان شون استفاده می کنند. یعنی برای ادای کلمات بیشتر ازحلق شون استفاده می کنند.

به مثال زیرتوجه کنید:

Hello, how are you? Are you ok? You are here to drink

مثال بالا تنها بخش کوچکی از لغاتیه که برای ادا کردن شون نیازی به حرکت  لبهاتون ندارید.درنتیجه میشه به این نتیجه رسید که تاحد زیادی این لهجه شیرین و زیبا با گلو ادا میشه. در ایالت های مختلف آمریکائیها با لهجه های مختلفی صحبت می کنند اما این تفاوت چندان زیاد نیست. پس نگران این مسئله نباشید.

به نظر میرسه درکشور ما بیشترین تقاضا برای استفاده از لهجه آمریکایی باشه و شاید یکی از دلایلش فیلم های آمریکایی باشه که خواسته یا ناخواسته بینندگان و زبان آموزان رو به سمت این لهجه کشانده .

درسته در هر ایالتی در آمریکا لهجه های مختلفی وجود داره اما منظور این نیست که لغات در ایالت های مختلف به شیوه مختلف تلفظ می شوند منظور اینه که تن صدا و آهنگ صدای افراد مختلف متفاوته. مثلا در بعضی از ایالت ها افراد شمرده تر و واضح تر صحبت می کنند اما در بعضی ایالت های دیگه بعضی از لغات به سختی شنیده میشوند و درنتیجه تشخیص لغات برای زبان آموزان کمی سخت میشه .

چرا باید لهجه مون رو تقویت کنیم؟

زمانیکه یک زبان آموز انگلیسی رو با تلفط اشتباه صحبت می کنه از اعتماد به نفس برخوردار نیست و همیشه نگرانه که مبادا کسی مسخره اش کنه و نگران تلفظشه. اما کسی که کلماتو درست ادا می کنه نگرانی و یا استرسی نداره .مهمتر اینکه با اعتماد به نفس بسیار بالایی صحبت می کنه.

در صورتیکه قصد دارید در یکی از کشورهای انگلیسی زبان کار کنید انگلیسی صحبت کردن با لهجه ی درست میتونه کمک زیادی به پذیرفته شدن تون داشته باشه. ممکنه حین صحبت بخاطر لهجه ی اشتباه شنونده از شما بخواد دوباره حرف تون رو تکرار کنید و این حس خیلی بدی به شما میده. برای همین شخصا توصیه می کنم به لهجه و آهنگ صداتون اهمیت بدین و فقط به فکر صحبت کردن نباشید اگر چه بعضی ها مخالف این موضوع هستند و معتقدند همین که زبان آموز توانایی صحبت رو داشته باشه کافیه…

یکی از عواملی که باعث میشه انگلیسی رو با لهجه اشتباه یاد بگیرید، ندانستن شکل درست تلفظ تک تک کلماته. برای همین دیکشنری و فنوتیک ها کمک میکنند تا علاوه بر معنای کلمات تلفظ درست کلمات رو هم به زبان آموزان نشان بدهند. ( برای اطلاعات بیشتر، به بخش دیکشنری سایت مراجعه کنید. )

اگر از ابتدای کار خودتون رو به یادگیری شکل صحیح تلفظ کلمات عادت بدین در درازمدت متوجه میشید چقدر کلمات رو درست و زیبا تلفظ می کنید.

سه عامل زیر در داشتن لهجه ی بد موثر هستند:

  • تلفظ اشتباه کلمات
  • استفاده نکردن از احساسات حین صحبت یا یکنواخت صحبت کردن
  • نداشتن آهنگ حین صحبت

دوره مجازی آموزش لهجه ی آمریکایی

این دوره تنها برای زبان آموزانیه که توانایی صحبت دارند اما لهجه ی مناسبی ندارند.

نگاهی به سر فصل ها:

آموزش فنوتیک ها ( * برای دریافت اطلاعات بیشتر در باره فنوتیک ها، به بخش آموزش فنوتیک سایت مراجعه کنید.)

 

شرایط ثبت نام

سر فصل

آموزش فنوتیک روخوانی متون

آموزش خصوصی و گروهی

آموزش مجازی از طریق تلگرام، لایو در اینستاگرام و واتس اپ

آموزش حضوری تنها در شهرستان گرگان

 

طول دوره ۳ ماهه (شامل ۲۴ جلسه )

هزینه کل دوره  ۹۶۰٫۰۰۰ هزار تومان 

Share Now

آرش نصرا...نژاد

آرش نصرا...نژاد..مدرس و مترجم زبان انگلیسی..با بیش از ده سال سابقه تدریس و ترجمه

پست های ارسالی توسط آرش نصرا...نژاد

Related Post

ارسال پاسخ به ما